Bizans Define işaretleri

Bizans Define İşaretleri

bizans işaretleri

Bizans tarihi yönde sosyal olarak yapmış olduğu anıtlar saraylar ve sembolleri ile eşsiz bir işçiliğe sahip bir uygarlıktır. Gösterişli imparatorlukları ve tarih boyunca eski yapıları ve surları ile aranılan definelere sahip bir medeniyet. Defineleri genellikle antik eşyalar ve mozaik süslemelerden oluşmaktadır ve paha biçilemezdir. Sembolleri genellikle mağaralara mezarlara ve kaya üzerlerine yapmaktadırlar. Bunlardan biri olan aslan işareti liderlik özelliği taşıyan kişiler için yapılan hazinesi anlamına gelir. Bunun yanın da at sembolü hizmet edici ve Hera ya adanmış bir hayvan olarak da sembolize edilir. Akrep simgesini de kullanan bir uygarlıktır bunu gelenlikle gölet su kuyuları veya yer altı mahzenlerine oluştururlar. Akrep simgesi mağara içerisinde ise mağaranın en olmayacak köşesine saklanmıştır genellikle. Fakat önemli kısımlardan biri bu hayvan zehirli olduğundan definenin de tuzaklı olması olasıdır.

Bizans Define İşaretleri

Ayak İşareti Anlamı; Kayaya yapılmış bir işaret olup araziye göre farklılık gösterebilir. Ön kısımlarında giriş olabilir. çok değerli bir işaret olup çözüm yöntemi döneme göre değişebilir.

Yılan Anlamı; Bu işaret birden fazla dönemde kullanılmıştır farklı dönemlerde kullanıldığı gibi de farklı medeniyetlerde de gözlemlenmiştir. Dere kenarında veya bir dağın tepesinde bulunabilir.Kabartma olanı çok kıymetlidir. Oyma olanı ise mezarı temsil eder. Hareket halinde ise gittiği yön mağaraya çıkabilir.

Tümülüs Tünel Girişleri; Anıt mezarlar olarak da bilinir. Bu yapılar simetriktir ve hiç bir detaydan kaçınılmadan yapılan sembollerdir. Bundan yola çıkılarak kral kraliçe ve üst düzey kişilere hazırlanan yapılardır ve gömülen kişinin değerli eşyaları ile gömüldüğü bilinir. Bulunduğu yerde sağ tarafında dere aktığı gözlemlenir ise soylu mezar olduğu da anlaşılabilir.

Aile Kaya Mezarları; Kayalık bölgelere yakın alandadır. Daire içerisinde haç gördüğünüz de bir aile mezarına denk geldiğinizi anlayabilirsiniz. Tılsımlı olma ihtimali söz konusu olabilir. Yapılan sembolün temizlenmiş işlem görmüş yeri elle tutulara şişkin olan tarafına bakılarak yola çıkılabilir. Daire içerisinde ki haç işaretinin kolları eşit ise hazine bulunduğu alanın altındadır. Nadir de olsa içerisinde soylu bir kişiye ait mezar da çıkmaktadır.

Kilise Mezarları; Bütün kiliselerin içinde ve dış tarafında mezar bulunur. Kilisede çalışanların mezarları basit ve özensiz yapılmış mezarlardır. Dışarıda olan mezarlar çalışanlara aittir. Rahip ve başpiskoposların lahit mezarları içeride olanlarıdır. Her kilisenin yanın da mutlaka mezar bulunur ve buradaki en önemli yer ise kilisedir hazinenin olabileceği yer yani.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayınız