Üçgen İşareti Ve Anlamı

Definede Üçgen İşareti Ve Anlamı

üçgen işareti

Bu işaret sıkça karşılaşılan bir işarettir ve çeşitleri vardır oyma kabartma şeklindedir. Üçgen işareti kapalı bir alandan bahseder ve eğer mezarı temsil ediyor ise oda mezarıdır, parayı temsil ediyor ise kapalı bir yerdedir. Genellikle akarsu yataklarının yakınlarında denk gelinen bir işarettir. Şelale kenarlarında da sıkça rastlanılır Karadeniz bölgesinde de sıkça görülmüştür. Bu işareti farklı medeniyetler farklı anlamda kullanabilir örnek  Ermeniler mahzen işareti  olarak kullanmıştır.

Üçgen İşareti

Üçgen işaretlerinin farklılık göstermesi çözüm yolunu değiştirmez. Bu işaret kapalı bir olanı simgeler ve buna taş yığmaları da dahildir. Eğer elimizde ki işaret eşdeğer bir üçgen değil ise daralan kenar yön verir ve kısa kenarların ölçüsü de yön kısımda önemli rol oynar.

Üçgen İşaretinin Çözümü

Eğer tüm kenarlar birbirine eşit ise gömü bulunduğu yerdedir ama başka bir işaret olup olmadığına dikkat ediniz. Genelde bu işaretin kenarları birbirine yakın  olduğundan yakınlarında yardımcı bir işaret olabilir.

Bu işarette boşluk tespiti yapmanız gerekmektedir bu yöntem ile oda ve girişi kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız ve işaretin altında bulamadıysanız yakınlardaki toprağı inceleyin çöküntü var mı toprağın rengi ve en önemlisi toprağın işlenmiş olup olmadığıdır. Üçgen işareti zaten yönü gösterdiğinden inceleme gerektirir.

Bunların dışında nadir de olsa görünen gizli üçgen buda genelde şu şekilde dir kaya üzerinde üç tane küçük murç oyması ile oluşur bu şekilleri birleştirdiğiniz de yönünüzü tayin edin yani diğerleri ile çözüm yolu aynıdır. Bazı yorumlar da bu murç birleşiminin mezar anlamına geldiği söyleniyor ama yanlış bir yorumdur. Küçük üçgenlerin bulunduğu kayaların kasa olduğu bile gözlemlenmiştir. Üçgen işaretinde bir kanal var ise incelemeyi bu yönde yapmanız veya kanalın uzunluğu bazen de mesafe olarak da yorumlanabilir. Kolay olan bu işaretin tek zor tarafı işçiliğidir.

admin

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

  • bir sürü üçgen işareti var en az 15-20 adet ve son üç adet üçgen bir timülüste yanyana duruyor. ve uzaktan baktığınızda oyulan dev kaya ve üzerine koyulan dev taş büyük bir üçgen oluşturmuş. bu durum 2 tane yan yana yapılmıştır. kayanın üzerine koyulan taş altına bir destek taş konmuş iki durumda aynı.