Göbeklitepe Hakkında

Göbeklitepe “Tarihin Ötesi”

Yeri: Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Şanlıurfa

Konum: Örencik, Şanlıurfa, Türkiye

Kuruluş: MÖ 10000

Devir(ler): Çanak Çömleksiz Neolitik A – B

Geçmişinde, geçmişi Göbeklitepe’nin hikayesi, günümüze kadar gelebilmeyi başardı. Şu an gözlerimizin önünde orada Şanlıurfa’da bizi bekliyor, uğruna ne hikayeler, ne şiirler, ne türküler yazıldı hala bilmiyoruz orada belki boğazına kadar gömülü toprakta, yada sadece saçının teli çıktı günyüzüne. her fırça her kazma darbesinde biraz daha aydınlanıyor, biz aşağı indikçe o geleceğe yükseliyor sessizce, tüm dünyadan uzak. Türkiye’nin doğusunda. İnsanlık buradan mı doğdu, yoksa sadece bir geçitmi? Hala bilemiyoruz ya bütün bildiklerimiz?

Dinler tarihi, yazdığımız okuduğumuz ve okumakta olduğumuz tarih bir yalan mı? Kim yazacak yeni tarihi göbeklitepe’nin kendisi mi? Onu anlamak için daha kaç metre kazacağız, kabullenmek için. Tüm dünya sessiz, peki neden? Ne olacak o kadar kitap? Yeniden mi yazılacak yenden mi öğrenilecek? Neresindeyiz biz zamanın kimse bilmiyor şu an.

Miladı İsa olan 2020 yılına girdik, peki ya öncesi? Daha ne kadar geri gideceğiz, bu herşeyi değiştirecek mi öylece, değişen birşeyin doğruluğuna nasıl inanacağız tekrar? Şuanki sessizlik tam olarak bu, bildiğimizi sandığımız herşey belkide yalan. Tamda bunu sorgularken dünyaca ünlü servis sağlayıcısı Netflix bir iş yaptı Atiye, göbeklitepeye farklı bir açıdan da bakmış olsa, hepimizin gördüğü yer aynıydı, tarihin görülen en uç noktası. Hani derler ya “bu olay çok su kaldırır” göbeklitepe de böyle daha çok su kaldıracak, uğruna binlerce yıldır yazılmamış herşey yazılacak, herşey onu anlatacak.

Üzerimize düşen gidip görmek, tanık olmak tarihe. Pop kültürün ender olumlu yanlarından biri ses çıkartmasıdır ve Atiye’de üzerine düşeni gayet iyi yaptı bence, bu sese sizde kulak verin, ve etrafınıza bir bakın, 7 milyon yıldan bahsediliyor, daha görecek gidilecek çok yer var bu toprakların üzerinde.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayınız