Mezarlar ve Tümülüsler

Mezarlar ve Tümülüsler

mezarlar tümülüsler

Mezar işaretleri oldukça önemli genellikle oyma veya kaya üzerlerinde bulunan işaretler olarak denk gelinir. Bulunan işaretlerin doğru yorumlanması sonucunda hazineye ulaşılır.

  • Çift yuvarlak oyma işareti olan yerde direk mezar olduğu söylenir fakat bu oyma işaretlerinden biri küçük biri büyük ise yön verdiği söylenilir. Oymalara su doldurulur ve suyun taştıktan sonra toprağa düştüğü tarafa doğru kazılması gerektiği  de bir başka yorumlarda gözlemlenmiştir.
  • Kare oyma şekli de zemin altında mezar olduğunu ifade eden işarettir. Bu sembol genellikle mahzen türündeki mezarlar için yapılır ve gömülen kişinin hazinesi de yanına bırakılır.
  • Sıralı bir şekilde oyma işaretine denk gelirseniz Roma dönemine ait bir mezarlığa denk gelmiş olabilirsiniz. Her oyma işareti bir mezar anlamına gelir ve toplu mezarın tam ortasında olabilirsiniz. Kaya üzerinde bu oymalara denk gelirseniz kaya mezarı olma ihtimali oldukça yüksektir. Sabah güneşinin vurduğu yerde mutlak bir hazine bulunur.
  • Aslan define işareti mezar, mağara, kaya üzerine yapılan bir semboldür. Medeniyetleri simgelediği belirtilir bu bölgelerde liderlere ait mezarlar ve hazineleri bulunur. Bu işaretlerde baktığı yön veya bölgenin etradında başka işaret olup olmadığı gözlemlenir.
  • İstavroz işareti genellikle haç ile karıştırılır fakat dikkat edildiğinde çarpı olarak  bilinen işarettir.Bu işareti gördüğünüz de mezarlık bölgesinde olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bu işaretin yanın da haç işareti de bulunuyor ise hem mezarlık hemde gömü olduğunu anlayabilirsiniz ama aynı anda kullanılması koruma amaçlı definenin tılsımlı olduğu anlamına da gelebilir. İstavrozun uzun kolları mezarlıkların olduğu bölgeye yön verir.

Tümülüsler krallar veya komutanlar için yapılmış mezarlara verilen isimdir. Zeminde bir çukur açılır ve içerisine yapılan odaya lahit mezarları ve malzeme odaları yapılır. Bu odalar ayrı olarak yapılır ve malzeme odası gizlenir. Odanın etrafı güzelce yalıtım yapılarak kapatılır. Ülkemiz de bulunan tümülüsler tek girişli olarak inşa edilenlerdir. Yapılan tümülüslerin giriş ve çıkışları için yer altından uzakta kuyu şekilde bir giriş yapılır. Bu tünelin ağzı kapalı olarak bırakılır ve açıldığında  mezara veya malzeme odasına kadar erişir. Kuyunun dibinde tuzak söz konusu olabilir. Bunlardan biri tünel içerisinde yukarıdan asılı duran taş olmasıdır. Tümülüslerin üzeri toprak ve taş yığını olarak bırakılır ve bir tepecik gibi görünür.

admin

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayınız